KURU VEYA NEMSİZ CİLT: FARKLARI NELERDİR?

Kuru bir cilt kalıcı şekilde rahatsız edici olabilir. Cildinizi tanımak ve nasıl bir bakım uygulayacağınızı bilmek, cildinizin görünümünü ve size verdiği hissi iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Kuru cilt nedir?

Kuru cilt yeterli lipidler üretemeyen cilttir. Lipidler cilt yüzeyinde yağlı bir koruyucu bariyer oluşturur ve bunlar olmadan, cilt nemi tutamaz, rahatsız edici bir gerginlik hissi ve kuruluğa neden olur.

Cilt herhangi bir durum sonucu kuru olabilir. Sıcaklık değişiklikleri, havadaki düşük nem ya da cildin sert kimyasallarla (sabun gibi) yıkanması sonucu kuruyabilir.

Sağlıklı cilt yumuşak ve rahat hissederken, kuru cilt gergin, kaşıntılı ve dokunulduğunda hafif sert hissedebilir.

Kuru cilt nasıl görünür?

Kuru cilt bölgesel olarak veya tüm yüz ve vücutta meydana gelebilir. Genellikle pul pul ve pürüzlü görünüme sahiptir.

Cilt aşırı derecede kurursa çatlayabilir. Kuru cildin diğer semptomları arasında kızarıklık, donuk cilt, ince çizgiler ve erken yaşlanma vardır.

Kuru cilt ile nemsiz cilt arasındaki fark nedir?

Kuru ve nemsiz cilt aynı şey gibi gelebilir, ama farklı nedenleri vardır ve farklı cilt bakımı yaklaşımları gerektirir.

Kuru cilt bir cilt tipidir. Kuru cilde sahip insanlar genellikle hayatları boyunca kuru cilde sahip olurlar. Kuru cilt tipinin temel sorunu yağ eksikliğidir. Bu sorunu çözmek için en iyi yol da onu beslenmiş görünüm kazandırmaya yardımcı olacak yağ açısından zengin ürünleri kullanmaktır.

Nemsiz cilt, ciltte su olmadığında oluşan bir cilt durumudur. Cilt tipi farketmeksizin, yağlı, kuru, normal ciltlerde bile görülebilir. Tüm cilt tiplerinde nemsiz cilt tipi ile karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte, kuru cilt, nemi içeride tutmaya yardımcı olan güçlü bir koruyucu lipit katmanından yoksun olduğu için susuz kalmaya eğilimlidir.

Susuz cilt genellikle donuk görünümlüdür ve ince çizgileri vardır.

Nemsiz ciltler için en iyi yol, cildin nem seviyelerini doldurmak için su açısından zengin ürünler tercih etmektir.

Kuru cildime nasıl bakım uygulamalıyım?

Su için:
Su, deri hücreleri de dahil olmak üzere vücuttaki tüm hücrelerin birincil yapı taşıdır – sadece cildin kendisi neredeyse %70 sudan oluşur. Su içmek vücudu nemli tutar ve cilt sağlığını iyileştirir.

Nazik bir temizleyici kullanın:
Darphin’in Adaçayı, Ylang Ylang, Marula Yağı, Gülağacı gibi uçucu yağlar içeren Aromatic Cleansing Balm cildi hafifçe kirlerden arındıran, gerginlik hissi bırakmadan nazikçe temizleyen balm yapısında ürününden faydalanabilirsiniz.

Cildinize nem verin:

Susuz ciltler için Hydraskin Light ürünü cildi nemlendirmeye yardımcı olmak için için Salicornia Herbacea ve Fransız Lavantası gibi doğal içerikler kullanır.

Kuru ciltler için Darphin'in Hydraskin Rich ürünü cilde beslenmiş bir görünüm kazandırmaya ve cildin nemli kalmasına yardımcı olur.

Cildinizi aşırı sıcaklığa karşı koruyun:
Sıcak, cildi kurutabilir. Bu nedenle sıcak banyo veya sıcak duş gibi yöntemlerden kaçının. Cildinizi soğuğa maruz bırakmadan önce de korumasına yardımcı olması için bir nemlendirici uygulayın.

Rose Hydra-Nourishing Oil Cream, yağ açısından zengin bu krem kuru cildi nemlendirmeye, kuruluk ve gerginlik hissini azaltmaya, ayrıca soğuktan zarar gören ciltlere yenilenmiş bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.