Lavanta : Kullanım ve Cilt için Faydaları

Lavanta uçucu yağı, sakinleştirici ve cilt iyileşmesine yardımcı olan doğal bir maddedir. Cilt bakım rutininize lavantayı nasıl ekleyeceğinizi keşfedin.

Lavanta uçucu yağı: Kökeni

Lavantanın doğal bir içerik olarak kullanılan eski bir geçmişi vardır.

Lavanta uçucu yağının hikayesi kimyager ve parfümcü René-Maurice Gattefossé ile başlar. 1910 yılında Fransa'nın Lyon kentindeki laboratuvarında çalışırken,  Gattefossé kollarında ciddi yanıklara neden olan bir kazada ağır yaralanır. O zaman mevcut en iyi hastane tedavilerini  almasına rağmen, yanıkları iyileşmez ve daha kötüye gider.

Gattefossé aromatik bitkiler arasında yaptığı araştırma sırasında Lavantanın geleneksel kullanımının  yaralar üzerinde olumlu etkisi olduğunu fark eder ve bu yağı yanıkları üzerinde dener.

Lavanta yağı uyguladığında cildi yatışmış bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Hayati tehlikesi olan yaraları kaybolmaya ve iyileşmeye başlar. Gattefossé’nin lavanta yağı yoluyla iyileşmesi o kadar başarılı olur ki, aromaterapi olarak bilinen uçucu yağlarla tedavi etme yöntemini geliştirerek bilimsel bir yeniliğin öncüsü olur.

Lavanta esansiyel yağı nasıl üretilir?

Hasat edildikten sonra lavanta bitkileri, çiçek tomurcuklarının daha kolay çıkarılabilmesi için kurutulur. Daha sonra tomurcuklar, çiçeklerden yağı çekmek için hafifçe buhara maruz bırakılır. Buhar soğudukça, kısmen su, kısmen lavanta yağı olan bir sıvıya dönüşür. Bu sıvı daha sonra değerli lavanta yağını damıtmak için ayrılır.

Lavantanın cilt için faydaları nelerdir?

Bir çok olumlu etkisi olan gerçek lavanta en yaygın olarak kullanılan uçucu yağlardan biridir.

Lavanta, aromaterapide en karmaşık ve çok yönlü kokulardan birine sahiptir. Lavanta yağı kokusunun duyuları sakinleştirip kaygıyı gidermeye yardımcı olabileceği söylenir.

Yüzüme lavanta esansiyel yağını nasıl uygularım?

Gerçek lavanta uçucu yağı cilt bakımının bir parçası olarak kullanılabilir.

Düzenli kullanıldığında, lavanta yağı cildin kusursuz ve yatışmış bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. 8 Flower Nectar lavandula angustifolia bitkisinden alınan gerçek lavanta uçucu yağı içerir. Cilt temizliği ve serum kullanımın ardından, yüz ve boyun bölgesine bir kaç damla uygulayın. Ardından, cilde beslenmiş ve genç görünüm kazandırmak için nazikçe masaj yapın.

Gerçek lavanta yağı içeren Aromatic Purifying Balm ürünü cildinizin aydınlık görünüm kazanmasına ve cilt kusurlarının görünümünün azalmasına yardımcı olur. Yatmadan önce avuçlarınız arasında az miktarda alarak ısıtın. Ardından, tüm yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yapın.