Yağlı ciltler : Cilt Bakımı için 5 ipucu

Yağlı cilt aşırı sebum üretiminin bir sonucudur. T bölgenizdeki kusurları azaltmaya, yağlı ve donuk görünümle nasıl mücadele edeceğinizi öğrenin. 

Yağlı ciltler : Cilt Bakımı için 5 ipucu

Yağlı cilt genetik, çevresel ve yaşam tarzı faktörlerine bağlı olabilir. Hormon seviyelerindeki değişiklikler ayrıca yağlı cilde neden olabilir ve bu da kusurlarına, parlak, cansız cilt görünümüne yol açabilir. Yüz, sırt, alın, burun, çene ve omuzlar bir çok yağ bezine sahip olduğundan, bu bölgeleri etkileme eğilimindedir.

Yağlı cilt neye benzer?

Yağlı cilt aşırı sebum üretir. Sebum, cildin yağ bezleri tarafından üretilen yağlı, mumsu bir maddedir.

Ciltte yağ görünür halde ise, özellikle alın, burun ve çene parlak görünebilir. T bölgesi olarak bilinen yüzün bu bölgesinde yanaklardan daha fazla yağ bezleri vardır. 

Yağlı cilt tipleri genellikle kuru ciltlere göre daha kalındır. Gözenekleri, üretilen fazla yağın serbest bırakılmasına yardımcı olmak için açılır ve genişleyebilir. 

Sebum yüzdeki kiri ve diğer yabancı maddeleri hapsettiği için yağlı cilt donuk görünebilir ve gözenekler kolayca tıkanabilir.

Yağlı cilde ne sebep olur?

Yağlı cilde genellikle hormonal dalgalanmalar neden olur. Bu nedenle, vücudumuz ergenlik veya menopoza geçiş dönemi gibi hormonal değişikliklerden geçiyorsa yağlı cilt deneyimi olasılığı daha yüksektir.

Cilt, sıcak ve nemli iklimlerde yağlanmaya daha çok eğilimlidir. Sonuç olarak, yazın cildimizde sonbahar veya kış aylarından daha fazla yağ olması muhtemeldir.

Yağlı ciltler de güneşe maruz kaldıkça bir reaksiyon geçirebilir. Güneşe maruz kalan cilt kurur ve kalın hale geldikçe, daha fazla sebum üreterek reaksiyona girebilir.

HYağlı cildi nasıl temizler ve nemlendirirsiniz?

Cilt bakımı rutininizi yağlı cilt tipinize göre uyarlamak yağlı cildi yönetmenize ve kusursuz görünüm kazandırmaya yardımcı olabilir.

Cildi nazikçe temizleyin.

Her şeyden önce, alkol içeren sert temizlik ürünlerinden sebum üretimini artıracağı için kaçının. Darphin'in Aromatic Cleansing Balm ürünü, nazikçe makyaj ve kirleri arındırır. Tıkanan gözenekleri ve tüm kiri temizlemek için balm yapısında bir temizleyicidir.

Cildi gereğinden fazla temizlemeyin.

Cildi çok fazla temizlemek veya sabun benzeri temizleyiciler kullanmak cildin daha fazla sebum üretmesine neden olabilir. Nazik temizlik aşırı yağlı görünümü önlemeye yardımcı olur.

Düzenli olarak peeling yapın.

Peeling, cildin gözeneklerini tıkayabilen aşırı yağı temizlemeye yardımcı olur L’institut Youth Resurfacing Peel botanik içeriklerle ciltten aşırı yağı ve kiri arındırarak cilde yenilenmiş görünüm kazandırmaya yardımcı olur.

Aşırı yağ üretimini kontrol altına almak için maske kullanın.

Haftada en az bir kez maske uygulamak yağlı cildi kontol altına almaya ve gözeneklerin temizlemesine yardımcı olabilir. Darphin'in Skin Mat Purifying Aromatic Clay Mask ürünü gözenekleri arındırmaya ve aşırı yağ çözmeye yardımcı olur.

Yüzünüze dokunmaktan kaçının.

Yağlı ciltler kirlenmeye yatkındır ve kolayca enfekte olabilir. Gün içerisinde yüzünüze dokunmaktan kaçının ya da bunu yaparsanız, önce ellerinizi yıkayın.